St James' CE Primary School

St James CE Primary School

Events

Governor Details

Statutory Publishing of Governor Details*

 

Name

Committees

Duties

Service

Attendance

Of Meetings**

Register of Interests

Hester Allen

Co-Opted Governor

(formally Community)

Curriculum Committee

Data Governor

Pupil Discipline

Complaints

SEN

H&S Walkround

Pupil Premium

01.04.2008

Until

08.09.16

69%

None

Heather Andrew

Parent Governor

(formally Staff)

Chair of Resources Committee

Policies Committee

(until Sept 16)

Data Governor

H&S Walkround

(From Sept 16 School Data Analysis and Surveys)

08.10.2011

Until

13.03.2017

100%

School Admin A/C’s

Richard Barker

Co-Opted Parent Governor

Resources Committee

(From Sept 16

FGB Vice Chair)

Pupil, Parents, Governor & Staff Surveys (until Sept 16) HT Performance Management

Dev & TrainingPupil Discipline (from Sept 16)

18.06.2010

Until

20.05.2019

77%

None

Erika Biddlecombe

Head Teacher

Curriculum, Resources and Policies Committee

N/A

 HT from 05.01.2015 -

 

100%

None

Murray Boaz

Foundation Governor

Resources Committee

Staff & Safer Recruitment

Health & Safety

H&S Walkround

YR class monitoring

(from Sept 16 also

HT Performance Management)

07.02.2008

Until

11.02.2019

92%

None

Michael Boxall

Parent Governor

Resources Committee

(from Sept 16 Vice Chair of Curriculum)

Staff Appeals

Higher Attainers

Pupil Exit Interviews

ICT

Y4 class monitoring

06.03.2014

Until

11.03.2018

100%

None

Malcolm Duncan

Staff Governor

Resources Committee

H&S walkround

Y1/2 class monitoring

Child Protection & Safeguarding  (until Sept 16)

(Pupil Premium from Sept 16)

04.03.2013

Until

03.03.2017

85%

None

Eve Fuller

Local Education Authority Governor

Chair of Curriculum Committee

Policies Committee

Pupil Discipline

HT Performance Management

Staff & Safer Recruitment

H&S Walkround

Pupil Exit Interviews Y5 Class monitoring

School Council

(Also English Monitor from Sept 16)

02.03.2010

Until

23.03.2017

100%

Some paid administration work July/September.

Married to Clerk of Governors’

Deborah Johnson

Co-Opted Skills Governor

Curriculum

Committee

 

Pay Committee

Staff & Safer Recruitment

(from Sept 16 also School Data Analysis

Safeguarding

Prevent Duty)

21.05.2015

Until

20.05.2019

100%

Headteacher and Governor of Freegrounds Junior School, Southampton

Celia Lynch

Foundation Governor

(formally Local Authority)

Resources Committee

Chair of Pay committee

Y3 Class monitoring

05.12.2013

Until

05.02.2019

69%

 

None

Joel McDonald

Parent Governor

Chair of FGB

Resources Committee

Policies Committee

H&S Walkround

Local Governors Forum

 (from Sept 16 also Staff and Safer Recruitment)

12.11.2013

 until

11.11.2017

100%

None

Rebecca Reeves

Co-Opted Parent

Governor

Curriculum

Committee

(From Sept 16)

Staff Appeals

10.02.16

Until

10.02.20

100%

None

Louisa Sievers

Parent Governor

Curriculum Committee

(from Sept 16 Chair of Resources)

(from Sept 16)

Pupil Discipline

Staff Appeals

Year 5 Monitoring

H&S Walkround

12.01.2016

Until

12.01.2020

86%

None

Andrew Stewart

Foundation Governor

Vice Chair of FGB

Vice Chair of FGB

Curriculum Committee

HT Performance Management

Staff & Safer Recruitment

English Monitoring (until Sept 16)

03.07.2005

Until

03.08.2016

77%

None

Associate Senior Lecturer at Portsmouth University

Shirley Varnish

Co-Opted Skills Governor

Curriculum Committee

Complaints by Parents

Y6 Class monitoring

Maths monitoring

(from Sept 16 also Science Monitoring

Pupil exit interviews

H&S Walkround)

09.07.2015

Until

08.07.2019

85%

 

None

Amanda Wedlock

Co-Opted Staff Governor

Curriculum Committee

Policies Committee

Policies monitoring

(from Sept 16 also

H&S Walkround

Development and Training)

12.02.2015

Until

11.02.2019

100%

None

Peter Willicombe

Foundation Governor

Resources

Committee

 

Pay Committee

Admissions

RE monitoring

YR/1 Class monitoring

(from Sept 16 also

Compaints)

09.06.2015

Until

08.06.2019

92%

None

Chris Fuller

Clerk to Governors’

All

N/A

 

100%

Paid to be Clerk of Governor

Married to Eve Fuller (Governor)

Alison Green

Parent Governor

Curriculum

Committee

 

09/10/13

Until

 15/11/15

100%

None

Maggie McMurray

Curriculum

Committee

 

 23/11/16

Until

 23/11/20

 

   Governor at Havant College
 Jo Mumford  

Curriculum

Committee

 SEN Governor  

23/11/16

Until

 23/11/20

   Assistant Head at Mason Moor

 

 

* Sept 2015 - 1st November 2016

** Sept 2015 – July 2016